T/6079 A harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról
24.11.05, felszólalás
SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A Mi Hazánk Mozgalomnak a magyar emberek munkalehetősége, a munkahelye és megélhetése a legfontosabb. A korábbi vezérszónoki felszólalásomban már kitértem arra, hogy a kormánynak saját elhibázott gazdaságpolitikája miatt van szüksége a vendégmunkásokra, ami kizárólag a multik kiszolgálásából áll.
A balliberális oldal mellett a Fidesz-kormány is a globális kapitalizmus része. A vendégmunkások tömeges bevándorlását nemzetgazdasági érdekekre hivatkozással teszik lehetővé, miközben letörik az amúgy is alacsony magyar béreket, és felgyorsítják a magyar munkaerő elvándorlását. A Mi Hazánk Mozgalom ehelyett önálló nemzetgazdaságot építene, amely a magyar dolgozók megbecsülésére épít, és nem szorul vendégmunkásokra. Álláspontunk szerint a gyakorlatban ilyen törvényre nem is lenne szükség, mert mi azt szeretnénk, hogy a külföldre kivándorolt magyarok térjenek haza, és ne a harmadik, negyedik világból jöjjenek vendégmunkások Magyarországra.
Tisztelt Képviselőtársaim! A kormányzati kommunikációt hallgatva olyan, mintha a Fidesz egy párhuzamos valóságban élne a vendégmunkásokkal kapcsolatban, mintha nem ugyanazt a mozit néznénk. Jól mutatja ezt, hogy amíg a „Magyarország a magyaroké!” felkiáltással 2015-ben ellenezték a gazdasági bevándorlást, most ugyanezzel a szlogennel tömegével hoznak be külföldi vendégmunkásokat.
A kormány képviselői szerint a magyarok de különösen a magyar fiatalok kalandvágyból, tapasztalatot szerezni mennek ki külföldre dolgozni. Ugyebár véletlenül sem azért kényszerülnek erre a döntésre, mert itthon nem tudnak megélni, és nincs semmi jövőképük. Ahelyett, hogy a bérszínvonal emelésével és a munkajogok biztosításával azon lennének, hogy itthon tartsák honfitársainkat, elengedik őket, mondván, majd visszajönnek.
Politikai túlélésük érdekében kizárólag a GDP növelésére helyezik a hangsúlyt. Azzal hitegetik az embereket, hogy ezáltal a magyar állam bevételei növekednek, az oktatás és egészségügy problémái megoldódnak, majd a kormányzati kommunikáció azt már nem hangsúlyozza, hogy a GDP nem egyenlő a gazdaság fejlődésével. A multik a realizált profitot kiviszik az országból, a béreket a külföldi munkások nem Magyarországon vagy csak egy részét költik el, ezáltal csökken a gazdaság fejlődésére fordítható, itthon maradó új, hozzáadott érték. A kivándorolt mintegy 600 ezer magyar helyére állításuk szerint szabályozott módon jöhetnek majd be a vendégmunkások százezrei, amivel tulajdonképpen legalizálják a lakosságcserét.
Tulajdonképpen, ami hazánkban zajlik, nem lehet összekeverni azzal, ami Nyugat-Európában történt, de sajnos össze lehet keverni, sőt hasonlítani, és erre mondok is egy példát. Németországban, ahol a második világháború után a munkaerőhiányt török vendégmunkásokkal, vagy Franciaországban, ahol algériai munkásokkal oldották ezt meg, ezzel elindítottak egy mára teljesen ellenőrizhetetlen folyamatot, amelynek következtében az európai társadalmakat migránsok tömegei teszik tönkre. Ezt nap mint nap lehet látni, tapasztalni.
A Mi Hazánk Mozgalom álláspontja szerint a magyar kormány a vendégmunkások beengedésével ugyanazt a hibát követi el, mint a német állam, ami lassan ölő méregként, évtizedek alatt fejti majd ki a hatását. Hiába tűnik szigorúnak a törvényjavaslat, amit hallhattunk államtitkár úrtól is, a gyakorlati megvalósítását kérdésesnek tartjuk. Amennyiben a multik érdeke úgy kívánja, a hároméves tartózkodási engedély a végtelenségig meghosszabbítható lesz. Nem látjuk biztosítottnak azt sem, hogy a vendégmunkások hat napon belül tényleg elhagyják majd az országot. Az elmélet pedig már régóta megdőlt, hogy a magyar munkahelyek első helyen a magyarokat illetik meg.
Az ország számos ipari üzemében tapasztalni, hogy a vendégmunkások érkezésével párhuzamosan zajlik a magyar dolgozók bújtatott vagy nyílt leépítése. Sajnos már példák is vannak erre. A vendégmunkás ugyanis a családja nélkül érkezik, ezért többet túlórázik, már-már példaként vannak állítva a magyar dolgozók elé. Ez teljesen elfogadhatatlan. Így fordulhat elő az is, hogy a multik által leuralt ételfutárpiacon nem igazán található már magyar ételfutár.
Különösen veszélyesnek tartjuk, hogy hat évvel a korrupciógyanús letelepedésikötvény-program kivezetése után a törvényjavaslat szerinti vendégbefektetői jogviszonnyal a kormány újra megnyitja a lehetőséget harmadik országból érkező tehetős befektetők előtt, hogy nemzetgazdaságilag fontos befektetés vásárlásával tartózkodási jogot kapjanak. Hallottunk erre vonatkozó szigorításokat is, csak mi ebben nem hiszünk, hogy ez majd így lesz.
A Rogán Antal kezdeményezésére 2013-ban indult letelepedésikötvény-biznisz keretében a magyar államkötvény vásárlásával körülbelül 20 ezer harmadik világbeli, akár nemzetbiztonsági kockázatot jelentő személyt juthatott be az EU-ba. A közvetítőcégek 162 milliárd forintos haszonra tettek szert, amíg a magyar államot 30 milliárd forint veszteség érte. Az újabban kitalált vendég befektetők behívásával elsősorban, úgy gondoljuk, hogy a Tiborcz Istvánhoz köthető ingatlanalapok járnak majd jól.
Összességében, ahogy korábban a vezérszónoki beszédemben is mondtam, a jelenlegi formájában a szigorítások ellenére sem támogatjuk a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen.